آزمایشگاه

آزمایشگاه بهاوند دارو از لحاظ کادر فنی و تجهیزات از جمله کاملترین آزمایشگاه های کنترل کیفی در صنعت مکمل سازی و تهیه خوراک دام و طیور می باشد، این آزمایشگاه ضمن بکارگیری تجهیزات مناسب از پرسنلی مجرب و متعهد نیز بهره مند است. شرکت بهاوند دارو با حساسیت به کیفیت محصول نهایی همواره، با تمرکزبر تهیه مواد اولیه با کیفیت بالا و مطمئن و کنترل کیفی این مواد، بر این باور است که بدون فراهم سازی بهترین نوع مواد اولیه، تولید محصولی با کیفیت برتر دور از دسترس است.
تلاش مدیریت شرکت بهاوند دارو در تجهیز آزمایشگاه به مدرن ترین تکنولوژی و تجهیزات، به منظور کنترل کیفی دقیق مواد اولیه و محصولات با هدف تولید محصول نهایی با بهترین کیفیت است.
لازم به ذکر است که این آزمایشگاه در برخی موارد برای تکمیل آزمایشات و همچنین کنترل نتایج بدست آمده با آزمایشگاه های مرجع دامی و دامپزشکی همکاری می نماید.

اهداف:

 •  اخذ استاندارد ISO 17025
 •  اخذ نمایندگی سازمان ملی استاندارد و تبدیل شدن به آزمایشگاه مرجع
 •  افزایش تعداد تجهیزات high-tech همچون دستگاه جذب اتمی، LC - MS، GC - MS
 •  افزایش تعداد کادر فنی و تخصصی
 •  افزایش سطح علمی کادر فنی با شرکت در کارگاه ها و همایش ها

بخش های آزمایشگاه:

•   آزمایشگاه های کنترل کیفیت (Quality Control)
•    آزمایشگاه شیمی
•    آزمایشگاه میکروبی
•  تجهیزات High-tech

 آزمایشگاه های کنترل کیفیت (Quality Control):

نظر به اینکه رکن اصلی صنایع داروسازی تضمین کیفیت می باشد، لذا آزمایشگاه های کنترل کیفیت بعنوان یکی از اهرم های تضمینی و کنترل کیفیت، نقش بسیار پررنگ و تعیین کننده ای را در این صنعت ایفا می کند. در این راستا صرف نظر از تمهیدات صورت گرفته در تولید، آزمایشگاه بر کلیه شاخص های موثر در کیفیت نظارت دقیق و مستمر دارد.

آزمایشگاه شیمی:


آزمایشکاه شیمی شرکت بهاوند دارو با توجه به نیاز بخش تولید مکمل برای اندازه گیری (Assay) مقدار مواد ویتامینی و معدنی در نمونه های اولیه و محصولات نهایی فعالیت خود را آغاز نمود.

لیست آزمایشات:
 
• آنالیز مواد اولیه
 • آنالیز مکمل های معدنی و ویتامینی
  • اندازه گیری خصوصیات فیزیکی و شیمیایی
  •  بررسی میزان پایداری و عمر قفسه ای محصولات

آزمایشگاه میکروبیولوژی:


این بخش از آزمایشگاه با فعالیت در زمینه کنترل شرایط محیطی و میکروبی در بخش های مختلف شامل مواد اولیه و محصولات نهایی با بهره گیری از محیط های کشت تخصصی کروموژنیک و رنگ آمیزی های اختصاصی باکتریایی و قارچی سعی در کنترل و تایید سلامت مواد اولیه و محصولات را دارد.


تجهیزات High-tech

1.    HPLC
2.    اسپکتروفوتومتر Double Beem

3.    اسپکتروفوتومتر Single Beem

HPLC

دستگاه کروماتوگرافی مایع با عملکرد بالا سریعترین رشد را در بین تمام فنون جداسازی تجزیه ای داشته است.
آزمایشگاه شرکت بهاوند دارو با بهره گیری از این تکنولوژی به دنبال روشی مناسب جهت جداسازی، اندازه گیری و تعیین نوع مواد است. به کمک این تکنیک و تلفیق آن با روش های دیگر دقت تشخیص و آنالیز مواد اولیه از لحاظ خصوصیات شیمیایی و بیوشیمیایی افزایش می یابد.

دستگاه HPLC مجهز به اتوسمپلر و نرم افزار Clarity به منظور تجزیه و تحلیل داده هاست.

اسپکتروفوتومتر Double Beem

نسل جدیدتر اسپکتروفومترها نوع دو پرتو است. در این نوع نور قبل از اینکه به نمونه برسد به دو پرتو مجزا تفکیک می شود که این مسئله یک امتیاز تلقی می شود زیرا خواندن منبع و نمونه به صورت همزمان انجام می شود. همچنین دستگاه دو پرتویی حساسیت و تکرار پذیری بالاتری دارد. برای نمونه هایی که پیچدگی بیشتری دارند مناسب می باشد.

اسپکتروفوتومتر Single Beem    

این دستگاه از دسته اسپکتروفوتومتر های تک پرتو می باشد که جزء اولین نسل اسپکتروفوتومتر های بوده و تمام نور از بین نمونه عبور می کند. این اسپکتروفوتومتر ها از لحاظ کارایی بهتر هستند چرا که بخش های کمتری داشته و سیستم آن ها پیچیدگی کمتری دارند. این دستگاه قابلیت کارکرد در زمان های طولانی را دارد و همچنین از دقت خوبی برخوردار می باشد.


R & D

نظر به اینکه شرکت بهاونددارو از نظر تشکیلات سازمانی ، امکانات آزمایشگاهی ، تجهیزات تخصصی و نیروی انسانی متخصص از توانمدیهای لازم جهت انجام فعالیتهای تحقیقات توسعه ای و کاربردی برخوردار می باشد ، لذا بر اساس ضوابط ایجاد واحد تحقیق و توسعه ، موفق به دریافت این گواهی از سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان البرز گردید.


دات نت نیوک فارسی